Leczenie uzależnienia od internetu

Leczenie uzależnienia od internetu

leczenie siecioholizmuSpecjaliści twierdzą, że w zasadzie od wszystkiego można się uzależnić. Wystarczy, że nasze działanie będzie miało cechy systematyczności i wiązało się z przyjemnymi odczuciami – po pewnym czasie zauważymy, że z trudem przychodzi uwolnić się od jakiejś rzeczy lub czynności. W końcu stanie się to niemal niemożliwe. Podobnie jest z nałogowym surfowaniem po internecie – w końcu nie można się przed tym powstrzymać, a brak dostępu do sieci wywołuje nie tylko gorsze samopoczucie, ale wręcz panikę. Jak wyleczyć taki nałóg? W przypadku leczenia uzależnień ważne jest nastawienie samego uzależnionego. Jeśli chodzi o nałóg związany z internetem, najczęściej uzależniony w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu – wszak w obecnych czasach wszyscy surfują po internecie, a ten, kto tego nie robi, jest wręcz uważany za osobę "nienowoczesną". Otoczenie też często niczego nie zauważa – dla osób starszych dłuższy kontakt młodzieży z komputerem jest uznany za uzależnienie nawet wtedy, gdy nim jeszcze nie jest (różnica pokoleń), a sami młodzi (ponieważ korzystają często i długo z internetu) nie dostrzegają problemu swoich rówieśników.

Sam zainteresowany bardzo późno zgłasza się na terapię – dopiero wówczas, gdy sam dostrzeże, że coś jest nie tak. Niestety, problem z tego typu uzależnieniem jest problemem występującym bardzo często, a leczonym bardzo rzadko – uzależnieni rzadko dostrzegają, że dzieje się coś nienormalnego, zatem bardzo rzadko zgłaszają się do lekarza. Również dlatego, że mają w zwyczaju unikać spotkań w cztery oczy, bowiem przyzwyczaili się do rozmów za pośrednictwem sieci i bezpośredni kontakt z obcą osobą może ich krępować. Co jednak w sytuacji, gdy uzależniony rozpozna swój problem i zgłosi się na leczenie? Jak ono wygląda i jaką terapię się wówczas stosuje? Przede wszystkim, chory musi się nauczyć poprawnego korzystania z sieci. Nie można – jak w przypadku innych uzależnień – całkowicie wyeliminować korzystania z internetu, ponieważ jest on narzędziem zdobywania wiedzy, częstokroć niezbędnym w trakcie nauki lub do wykonywania pracy zawodowej.

terapia odwykowaUzależniony musi zatem trzymać się limitu jego wykorzystania – ustawić w komputerze alarm, który włączy się w momencie, gdy przekroczymy na przykład próg trzech godzin. Musi również tak rozplanować dzień, by mieć miejsce na inne aktywności, na przykład spotkania z przyjaciółmi. Interesującą i obowiązującą koncepcję leczenia przedstawił R. A. Davis, tworząc 10 zasad wspomagających terapię. Wśród nich znalazło się między innymi korzystanie z komputera tylko w obecności innych osób oraz prowadzenie rozmów z bliskimi osobami, dotyczącymi choroby i postępów leczenia.