Aby móc prawidłowo rozpoznać i zdiagnozować uzależnienie od internetu lub komputera, konieczne jest przeprowadzenie z daną osobą dokładnego wywiadu – pomocne może być także przeprowadzenie takiego wywiadu z jej bliskimi. Aby wywiad taki był rzeczywiście miarodajny, musi przeprowadzić go osoba o odpowiednich umiejętnościach; najlepiej jeśli będzie to certyfikowany specjalista z zakresu terapii lub psychoterapii uzależnień. Do podstawowych kryteriów od których zależy tutaj postawienie diagnozy należy to, czy korzystanie z komputera jest w przypadku danej osoby podyktowane wyłącznie chęcią zdobycia nowej wiedzy czy też wykonywaniem obowiązków zawodowych, czy też jest zwyczajnie bezproduktywne. Istnieją ponadto ściśle ustalone kryteria diagnostyczne którymi można się kierować w celu określenia, czy dana osoba jest faktycznie uzależniona. Zaleca się, aby takie uzależnienie interpretować jako szkodliwy model korzystania z komputera lub internetu, które może prowadzić do szkód w ludzkim organizmie.
Jednym z głównych objawów tego uzależnienia może być stale narastająca, trudna do przezwyciężenia potrzeba korzystania z internetu. W miarę upływającego czasu następuje także wyraźny spadek satysfakcji wynikającej z korzystania z tego narzędzia. Nawet po krótkotrwałym odstawieniu pojawiają się rzecz jasna liczne objawy zespołu abstynencyjnego, czyli między innymi pobudzenie psychoruchowe, stany lękowe, nieustanne i niemalże obsesyjne myślenie o tym, co akurat dzieje się w sieci; mogą pojawiać się również fantazje czy marzenia senne dotyczące korzystania z internetu. U osób uzależnionych często pojawiają się liczne próby ograniczenia czasu korzystania z internetu. W większości przypadków są one jednak nieudane, przez co praktycznie cały czas dochodzi do znacznego przekroczenia ustalonego sobie wcześniej czasu.
Typowym zachowaniem jest również poświęcanie znacznej ilości czasu na czynności związane z internetem, choć niebędące bezpośrednim korzystaniem z niego. Może to być na przykład częste kupowanie książek traktujących o jego tematyce, stałe porządkowanie plików pobranych z sieci i tym podobne rzeczy. Cechą charakterystyczną jest także stopniowe ograniczanie wszystkich innych aktywności, niezwiązanych bezpośrednio z korzystaniem z internetu. Osoby takie nie są w stanie ograniczyć czasu poświęcanego na korzystanie z internetu nawet pomimo świadomości szkód, jakie powoduje u nich takie właśnie zachowanie.