Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od internetu?

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od internetu?

co można znaleźć w sieciTrudno jest zgodzić się ze stwierdzeniem, że internet sam w sobie stanowi coś złego czy też szkodliwego – wszystko zależy jedynie od sposobu, w jaki z niego korzystamy. Istnieją jednak pewne czynniki które mogą sprzyjać wykorzystywaniu go w sposób bardziej patologiczny. Dostęp do sieci staje się z roku na rok coraz powszechniejszy; nierzadko dochodzi również do finansowania go przez najróżniejsze instytucje państwowe czy też edukacyjne. Internet zapewnia nam jednak pełną anonimowość, która może powodować występowanie u nas zachowań które w normalnym świecie nigdy nie miałyby miejsca. Dla wielu ludzi korzystanie z internetu jest sposobem na ucieczkę od całej swojej szarej codzienności. W internecie nie trzeba przejmować się swoim statusem społecznym ani też odległością dzielącą nas od innych użytkowników. Badacze wyróżnili obecnie 7 najważniejszych cech internetu, które tak bardzo zwiększają jego atrakcyjność w naszych oczach.

Jest to między innymi rozrywka, poczucie przynależności do szerszej społeczności wirtualnej, możliwość oszczędzania i zarabiania pieniędzy czy możliwość poprawienia swojego osobistego statusu. Sporo na temat uzależnienia od internetu może powiedzieć nam dokładniejsza analiza osób, które są na to narażone. Badania pokazują nam, że największą grupę ryzyka stanowią przede wszystkim mężczyźni, bowiem to właśnie oni zazwyczaj nadmierne angażują się w życie w wirtualnym świecie. W zależności od płci, poszczególne osoby szukają również w internecie zupełnie innych rzeczy. Dla mężczyzn jest to między innymi pornografia czy wirtualny seks. Kobiety szukają natomiast w sieci wsparcia emocjonalnego oraz bliskości, której brakuje im w prawdziwym życiu. Istnieje wiele czynników poznawczych które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia uzależnienia od internetu. Jest to między innymi niskie poczucie własnej wartości, obniżona samoocena oraz brak wiary we własne umiejętności czy kompetencje.

podatność na uzależnieniaDo drugiej grupy należy tak zwane myślenie czarno-białe, spowodowane wpływem otoczenia. Można również wymienić mnóstwo dodatkowych czynników, które jeszcze bardziej pogłębiają skalę uzależnienia u danej osoby. Jest to depresja, stany lękowe, samotność lub też uzależnienie od niektórych substancji psychoaktywnych. Mogą to być również pewne cechy osobowości takie jak niedojrzałość lub brak umiejętności społecznych. Osoby narażone na takie uzależnienie często odznaczają się niskim poziomem zaradności oraz brakiem konsekwencji i wytrwałości w działaniu. Duży wpływ na rozwój uzależnienia mają również oczekiwania danej osoby względem internetu.