Jak nie uzależnić się od komputera?

Jak nie uzależnić się od komputera?

kontrola rodzicielskaDla sporej grupy osób dorosłych komputer jest obecnie niezwykle ważnym elementem ich życia codziennego. Nic zatem dziwnego, że obserwujące to dzieci również zaczęły dostrzegać zalety tego narzędzia, które powoli zastępuje im inne rozrywki, jak chociażby zabawy z kolegami. Jednym z największych błędów popełnianych przez rodziców jest pozostawianie dzieci przed komputerem bez nadzoru, szczególnie gdy zamykają się one w swoim pokoju. Przez takie zaniedbanie komputer może stać się zagrożeniem, a nie elementem kształcenia dziecka. Wczesne i nadmierne korzystanie z komputera przez dzieci może bardzo szybko przerodzić się w uzależnienie. Według chińskiego raportu, stworzonego w 2007 roku ponad 17% młodzieży w tym kraju wykazuje uzależnienie od sieci. Jeden z sędziów z Pekinu uważa również, że Internet leży u źródeł 80% przestępstw jakie popełniają młodzi ludzie.

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to w jaki sposób wolny czas spędza ich dziecko. Jeżeli od zabawy z przyjaciółmi woli przesiadywać w domu, należy zrozumieć, że zwykle nie robi tego by być z rodziną, ale żeby spędzić więcej czasu w świecie wirtualnym. W większości przypadków opiekunowie reagują dopiero kiedy ze szkoły przychodzą informacje o słabych ocenach, ale wówczas jest już niestety za późno. Dziecko bowiem, któremu zostaje ograniczony dostęp do komputera za karę, uważa, iż rodzic zabiera mu coś ważnego, na co przecież wcześniej mu pozwalał. Nie tylko dzieci są narażone na uzależnienie od komputera, również dorośli mogą bowiem łatwo zagubić się w wirtualnym świecie. Jeśli coraz częściej zaczynamy słyszeć od bliskich, że zbyt dużo czasu spędzamy przed komputerem, warto przeanalizować sposób w jaki wykorzystujemy wolne chwile. Gdy zorientujemy się, że faktycznie komputer jest nam zbyt bliski możemy spróbować odbudować relacje ze znajomymi i powrócić do dawnego hobby.

wyjście z nałoguA jeśli nam się nie uda najlepiej jest się zgłosić do specjalisty. Istnieją grupy osób, które są szczególnie mocno narażone na uzależnienie się od komputera czy świata wirtualnego. Jest to nie tylko młodzież zagubiona w dorosłym świecie, ale także osoby dla których kontakty z innymi stanowią problem lub mają niskie poczucie własnej wartości. Często uzależnieniu ulegają ludzie borykający się z problemami emocjonalnymi, z dysfunkcjami seksualnymi czy też poszukujący w sieci przyjaciół albo nawet miłości. Łatwo jest się uzależnić również osobom, które uzależnione są już od innych rzeczy.