Życie w dobie uzależnienia od internetu: "Zdecydowana większość amerykańskiej populacji jest łagodnie uzależniona od technologii"

  • Strona główna
  • /
  • Nowe uzależnienie
  • /
  • Życie w dobie uzależnienia od internetu: "Zdecydowana większość amerykańskiej populacji jest łagodnie uzależniona od technologii"

Życie w dobie uzależnienia od internetu: "Zdecydowana większość amerykańskiej populacji jest łagodnie uzależniona od technologii"

Każdy, kto spędza dzień wpatrując się w ekrany, może mówić o współczesnej epidemii zmęczenia oczu. Ale co nasza cyfrowa obsesja robi z naszym mózgiem? Naukowcy zauważyli wzrost czegoś, co nazywa się Digital Attention Disorder - uzależnienie od sieci społecznościowych i komputerów w ogóle.

Jak to działa? Ponad 50 lat temu psycholog B.F. Skinner, eksperymentując na szczurach i gołębiach, zauważył, że nieprzewidywalność nagrody jest głównym motywatorem dla zwierząt. Jeśli nagroda pojawia się w sposób przewidywalny lub zbyt rzadko, zwierzę w końcu traci zainteresowanie. Ale gdy istniało oczekiwanie na nagrodę, która przychodziła z wystarczającą częstotliwością, mózgi zwierząt konsekwentnie uwalniały dopaminę, neuroprzekaźnik w mózgu, który (zasadniczo) reguluje przyjemność.

Co to ma wspólnego z internetem? Niektórzy badacze uważają, że przerywane wzmocnienie - w postaci tekstów, tweetów i różnych innych mediów społecznościowych - może działać na nasze mózgi w ten sam sposób, w jaki nagrody działały na szczury Skinnera.

"Uzależnienie od Internetu jest takie samo jak każde inne uzależnienie - nadmierne uwalnianie dopaminy" - mówi Hilarie Cash, dyrektor wykonawczy programu reStart dla uzależnienia od Internetu i powrotu do zdrowia, programu odwykowego w Seattle, który pomaga ludziom odzwyczaić się od Internetu. "Uzależnienie to uzależnienie. Niezależnie od tego, czy jest to hazard, kokaina, alkohol, czy Facebook".

"Zdecydowana większość amerykańskiej populacji jest łagodnie uzależniona od technologii, a nasza klinika leczy tylko bardzo poważne przypadki" - powiedziała mi w wywiadzie telefonicznym. "Większość ludzi, którzy przychodzą to młodzi dorośli mężczyźni w wieku około 18 do 30 lat, którzy spędzają dużo czasu w Internecie. Ich zdrowie jest słabe, ich relacje społeczne zamieniły się w gówno, nie mają zaufania społecznego lub prawdziwych przyjaciół. Nie umawiają się na randki. Nie pracują.

Cash kontynuuje:

Uzależnienie od internetu i gier wideo zaczyna się w młodym wieku. Większość młodych mężczyzn dostaje gry komputerowe lub wideo w wieku pięciu lub sześciu lat i dlatego ich rozwój w dzieciństwie jest głęboko ukierunkowany na te czynności. To zupełnie inaczej niż w przypadku narkomanów i alkoholików, którzy zazwyczaj są narażeni na kontakt z narkotykami lub alkoholem bliżej 15 roku życia. Uzależnieni od Internetu mają za sobą 15-20 lat uzależnienia, ponieważ zaczynają młodo.

Problem nie dotyczy tylko młodych mężczyzn. "Kobiety też się uzależniają" - powiedział mi Cash. "Chociaż kobiety zazwyczaj uzależniają się w późniejszym okresie życia i częściej bezpośrednio od mediów społecznościowych, podczas gdy mężczyźni są bardziej skłonni do uzależniania się od gier multiplayer. Kobiety wydają się lepiej niż mężczyźni godzić uzależnienie z życiem".

Jak więc działa program Casha? Według strony internetowej: "Nasi profesjonalnie wyszkoleni klinicyści rozumieją uzależnienia procesowe związane z technologią oraz wpływ, jaki problematyczne używanie ma na życie. Pracujemy z osobami, parami i rodzinami, aby promować lepsze zrozumienie problematycznego korzystania z technologii; pomagamy użytkownikom w odkrywaniu podstawowych problemów (np. depresji, lęków, ADHD, różnic w uczeniu się, stresu, problemów w relacjach rodzinnych i uzależnień), które mogą współwystępować z nadmiernymi wzorcami korzystania z technologii; i pracujemy razem, aby zaprojektować indywidualny plan promujący zdrowy, zrównoważony styl życia."

Teraz, na "nieco poniżej 20.000 dolarów" za minimum 45-dniowego odwyku internetowego (60- i 90-dniowe opcje są dostępne), program reStart może nie być dla każdego. Rzeczywiście, zawsze można po prostu ... wyłączyć telefon i komputer.

Jednak nowa fala młodych uzależnionych od Internetu, którą opisuje Cash, może być zwiastunem czegoś złowrogiego dla przyszłych pokoleń: Wszyscy widzieliśmy, z jaką łatwością maluch potrafi obsługiwać iPhone'a czy iPada. Być może w dzisiejszych czasach dzieci po prostu rodzą się uzależnione od internetu.