Objawy związane z wycofywaniem się z rynku

Objawy związane z wycofywaniem się z rynku

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów Swansea i Mediolanu, jest pierwszym na temat bezpośrednich negatywnych psychologicznych skutków korzystania z Internetu.

Sześćdziesięciu wolontariuszy, w wieku średnio 25 lat, zostało po raz pierwszy przebadanych w celu określenia poziomu korzystania z Internetu - w szczególności, czy korzystali z niego w sposób obsesyjny, czy też ze szkodą dla ich relacji społecznych i pracy.

Następnie kazano im przez 15 minut surfować w sieci, odwiedzając dowolne strony, które im się podobały, po czym testowano ich nastrój i poziom lęku. Wolontariusze, których wcześniejsza runda testów wskazała, że są "uzależnieni" od Internetu, zgłaszali wzrost negatywnych nastrojów po tym, jak przestali surfować w sieci, cierpiąc na "comedown", że naukowcy powiedzieli, że nie różni się od tego, czego doświadczyli ludzie po zażyciu narkotykowej ecstasy.

W komunikacie prasowym, profesor Phil Reed, który był zaangażowany w badania i ma siedzibę w Swansea University's College of Human and Health Sciences, napisał:

"Chociaż nie wiemy dokładnie, czym jest uzależnienie od Internetu, nasze wyniki pokazują, że około połowa młodych ludzi, których studiowaliśmy, spędza w sieci tyle czasu, że ma to negatywne konsekwencje do końca życia".

"Te wstępne wyniki i związane z nimi badania funkcji mózgu sugerują, że w sieci czają się paskudne niespodzianki dla dobrego samopoczucia ludzi".

Uwaga: chociaż istnieją kliniki rehabilitacyjne, które rzekomo zajmują się konkretnie problemem uzależnienia od Internetu, nie jest on obecnie uznawany za zaburzenie psychiczne. "Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne zaznaczyło, że jest to potencjalny problem, który wymaga dalszych badań. To pierwszy krok do tego, aby stało się ono samo w sobie prawdziwym zaburzeniem", mówi profesor Reed TIME. Ostrzega jednak, że każdy z wyników badań dotyczących "uzależnienia od Internetu" może być również symptomem innych potencjalnie uzależniających działań w Internecie: jeśli ktoś jest na przykład uzależniony od hazardu, to może nadmiernie korzystać z Internetu, aby uzyskać dostęp do stron z grami hazardowymi. Ale choć Reed przyznaje, że uzależnienie od Internetu może być drugorzędne, to "moim zdaniem, prawdopodobnie patrzymy tu na nowe zaburzenie".