Jak uzależnienie i genetyka są powiązane

Jak uzależnienie i genetyka są powiązane

Jak uzależnienie i genetyka są ze sobą powiązane 10 maja 2018 | Trevor McDonald, BA | Uzależnienie, Wsparcie Czy znasz kogoś, kto wydaje się mieć uzależnienie płynące w ich żyłach? Pochodzą z długiej linii alkoholików, narkomanów lub hazardzistów, i to prawie tak, jakby sami byli skazani na uzależnienie. Ale czy uzależnienie ma podłoże genetyczne, jest wyuczonym zachowaniem, czy może czymś zupełnie innym? Zbadajmy związek między uzależnieniem a genetyką. Genetyka to mniej więcej połowa równania Wiele badań wykazało, że uzależnienie jest w połowie uwarunkowane genetycznie, a w połowie wynika z osobistych umiejętności radzenia sobie z problemami. Wczesne badania na ten temat zostały opublikowane w American Journal of Psychiatry i wykazały, że od 48 do 58 procent skłonności danej osoby do uzależnienia przypisuje się czynnikom genetycznym. W badaniu porównano bliźnięta jednojajowe i dwujajowe i porównano ich skłonność do uzależnień.

Naukowcy odkryli, że gdy jeden z identycznych bliźniaków był uzależniony od alkoholu, drugi był o wiele bardziej skłonny do bycia alkoholikiem. Dzięki badaniom wiemy, że ktoś, kto ma w rodzinie historię uzależnień, jest o wiele bardziej narażony na uzależnienie, ale jest jeszcze wiele kwestii związanych z uzależnieniami i genetyką, które nauka dopiero poznaje. Naturalnie, istnieją pewne geny, które są odpowiedzialne za prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia u danej osoby. Właściwie wiele genów może odgrywać rolę w skłonności do uzależnień. Niektóre z nich działają bezpośrednio, a inne pośrednio. Na przykład, osoby pochodzenia azjatyckiego są nosicielami genu, który wpływa na sposób, w jaki ich organizm metabolizuje alkohol, co może prowadzić do takich objawów jak zaczerwienienie lub szybkie bicie serca. Gdybyś miał ten gen, prawdopodobnie unikałbyś alkoholu, niezależnie od historii rodziny. Jest to przykład jednego z genów, który może pośrednio wpływać na szanse rozwinięcia się u kogoś uzależnienia od alkoholu.

Większość obecnych badań nad uzależnieniami przeprowadza się z pomocą modeli zwierzęcych, zwłaszcza myszy, ponieważ ich szlaki nagrody działają podobnie jak nasze. Naukowcy przeprowadzają testy na myszach, aby zidentyfikować geny, które odgrywają rolę w uzależnieniu, a następnie łączą te geny z odpowiadającymi im genami ludzkimi. Być może zastanawiasz się, dlaczego zadajemy sobie tyle trudu. Otóż jednym z celów badań genetycznych nad uzależnieniami jest poprawa możliwości leczenia. Jeśli nauka potrafi zidentyfikować gen lub grupę genów zaangażowanych w uzależnienie, może być w stanie stworzyć lek, który zmieni ekspresję tego genu. Od leczenia genetycznego dzieli nas długa droga, ale jest to jeden z ważnych celów. W międzyczasie, każdy z nas musi radzić sobie z własną skłonnością do uzależnień. Co robić, jeśli masz w rodzinie historię uzależnień Jeśli uzależnienie występuje w twojej rodzinie, nie wpadaj w panikę. Masz wybór, czy chcesz widzieć szklankę w połowie pustą, czy w połowie pełną. Z około 50 procent szans na uzależnienie się, masz jeszcze dużo siły. Oczywiście nie każdy, kto ma w rodzinie historię uzależnienia, staje się uzależniony.

Możesz być wśród tych, którzy podążają inną drogą. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć uzależnienia pomimo historii rodzinnej. Bądź silny w młodości Jeśli obawiasz się, że w końcu możesz stać się uzależniony lub być alkoholikiem, wykorzystaj swoją najsilniejszą wolę w wieku nastoletnim. Ludzie, którzy eksperymentują z narkotykami i alkoholem w młodości, częściej zapadają na uzależnienia, które ciągną się za nimi do dorosłości. Jeśli w tym wrażliwym okresie możesz unikać substancji, których nadużywasz, zwiększysz swoje szanse na uniknięcie uzależnienia. Unikaj uzależniających narkotyków Ten temat powinien być oczywisty, ale jeśli masz większe szanse na uzależnienie się, nie bierz narkotyków, które mogą cię od tego uzależnić. Dotyczy to nie tylko narkotyków ulicznych, takich jak kokaina czy heroina. Jeśli to możliwe, postaraj się znaleźć bezpieczniejsze alternatywy dla uzależniających leków na receptę. Nawet jeśli pochodzisz z rodziny, która zmaga się z alkoholizmem, nadal jesteś bardziej podatny na uzależnienie od nielegalnych narkotyków ze względu na historię uzależnień w twojej rodzinie. Nie jesteś bezpieczny, bo nikt przed Tobą nie nadużywał kokainy, heroiny czy środków przeciwbólowych na receptę. Zachowaj umiar Jeśli już zażywasz substancje uzależniające, rób to z umiarem. Zrozum, że jest to ważniejsze dla Ciebie niż dla innych ludzi, ponieważ jesteś bardziej podatny na uzależnienie od narkotyków. Tak więc, nawet gdy Twoi znajomi rzucają się na piwo, Ty musisz pozostać sumienny i ograniczyć się do jednego lub dwóch. Uzależnienie ma silne powiązania z genetyką, ale genetyka nie decyduje o tym, czy ktoś się uzależni. Każdy z nas ma możliwość uniknięcia uzależnienia, niezależnie od historii naszej rodziny.