Czy internet jest uzależnieniem XXI wieku?

Czy internet jest uzależnieniem XXI wieku?

komputer wrógOpisanie zagadnienia uzależnienia od internetu nie jest rzeczą prostą – szczególnie jeśli wydaje się nam, że sami nigdy nie mieliśmy żadnego kontaktu z uzależnieniami. Wielu z nas w pewnym momencie swojego życia zaczyna jednak bardziej interesować się tym tematem, bowiem uświadamiamy sobie po prostu, że jest on ważny również i dla nas samych. Pierwszym problemem z jakim trzeba się tutaj zmierzyć jest oczywiście zdobycie odpowiednich materiałów z tym związanych. W pierwszej kolejności zwracamy się rzecz jasna w stronę internetu; po kilku godzinach pracy i szukania w wyszukiwarkach internetowych znajdujemy w końcu dostateczną ilość informacji na ten temat. Później przychodzi oczywiście kolej na ich selekcję oraz wybranie spośród nich tych rzeczy, które mogą dla nas być faktycznie wartościowe.

Przy tej okazji każdy może zadawać sobie bardzo ważne pytanie: czy po wielu latach korzystania z internetu sami staliśmy się od niego uzależnieni? Uzależnienia są tematem, z którym przynajmniej kilka razy w życiu musiał spotkać się każdy z nas. Dużo mówi się przecież o uzależnieniach od alkoholu, papierosów, narkotyków czy pracy. Pojęcia takie jak alkoholik, narkoman czy pracoholik nie są obce raczej nikomu z nas. Niestety, często podchodzimy do nich w zupełnie nieodpowiedni sposób. Niektórzy specjaliści są nawet zgodni co do tego, że wielu z nas przechodzi nad tymi "starymi" i dobrze znanymi uzależnieniami do porządku dziennego, nie uważając ich za coś szkodliwego – są one po prostu akceptowane przez nasze społeczeństwo, nawet pomimo tego, że w życiu niektórych ludzi czynią ogromne straty.

uzależnienie od komputeraDowodów na to twierdzenie znajdziemy całe mnóstwo. Pomimo tego, że każdego roku w samej tylko Polsce z powodu palenia tytoniu umiera około 70 tysięcy ludzi, nikt z nas nie reaguje w żaden szczególny sposób na nawyk palenia papierosów u innych osób. Alkoholicy są nieco mniej tolerowani, zaś narkomanów traktuje się ze swojego rodzaju pogardą. Co ciekawe, znacznie bardziej żywiołowe reakcje wywołują u nas "nowe" uzależnienia, które zaczęły być opisywane stosunkowo niedawno. Można być uzależnionym od zakupów, seksu, jedzenia, zbieractwa albo właśnie od korzystania z internetu. Uzależnienia takie mogą wpływać na nasze życie tak samo źle, jak i nadmierne zażywanie niektórych substancji działających niszcząco na nasz organizm.